اگر میخواهید قهرمان شوید به سراغ آن مرد دارابی بروید/نعیما خواجوی :هیچ تیمی از فارس نخواسته با اوهمکاری کنم کد خبر : 2768 | تاریخ خبر:1398/04/10 | 11:04 AM

مصاحبه خواندنی با نعیما خواجوی بدنساز همیشگی تیم های ملی ایران – بخش اول
بازی داره به دقایق پایانی خودش نزدیک میشه و تیم منچستر یک بر صفر از بایرن مونیخ عقب افتاده  ، تیم آلمانی با علی دایی داره یه قهرمانی اروپایی دیگه بدست میاره ،اما نه منچستر گل تساوی رو میزنه حالا منچستر جبران میکنه دقیقه نود مسابقس و حالا بازی دو بر یک میشه همه چیز از دقیقه نود به بعد تغییر کرد .
مسابقات امسال بسکتبال ان بی ا در حالی به فینال خودش رسید که بسیاری از مسابقات در لحظات اخر و ثانیه های پایانی برنده خودش و شناخت و کوارتر پایانی تعیین کننده و این تورنتو بود که درعین ناباوری قهرمان شد
لیگ ملت های والیبال هر هفته با میزبانی یکی از کشورهای شرکت کننده برگزار میشود و تیم ها با توجه به بعد مسافت و تعداد مسابقات  نتایج متفاوتی بدست اورده اند.
کشتی های زیبای امید نوروزی در المپیک لندن در حالی به  اولین مدال طلای المپیکی فارس منجر شد که  او چند مسابقه خود را در تایم دوم با پیروزی به پایان رساند.
سعید کیخا در 29 سالگی به مدال نقره اسیا رسید ،این در شرایطی بود که وی در 28 سالگی 5 حرکت این رشته را به نام خود ثبت کد تا در تاریخ  ژیمناستیک ماندگار شود.
علاوه بر موارد بالا میتوان به هزارن مورد دیگر اشاره کرد که همگی در انتها یه یک معنا ختم میشوند و ان هم امادگی بدنی است که در کنار تکنیک و تاکتیک  قرار میگیرد و یک اجرا را به اوج می رساند.

تیم ها و ورزشکارانی میتوانند یک مسابقه را با پیروزی پشت سر بگذرانند که از مادگی بدنی بالاتری نسبت به حریف خود برخودار باشند چه بسا تیم ها و ورزشکارانی که از نطر تکنیکی  و یا تاکتیکی یک مسابقه را بسیار خوب شروع کرده و از حریف پش افتاده بودند اما در نهایت بدلیل امادگی کمتر میدان را با شکست ترک کرده اند.
علم بدنسازی در رشته های مختلف ورزشی یکی از علوم اساسی و از پایه های موفقیت ورزشی است ،یکی از مربیان شاخص بدنسازی ایران که در زمان های مختلف و در بیش از سه دهه در سطح بین المللی فعالیت گسترده ای  در باشگاه هاو تیم های ملی داشته  از مربیان استان فارسی است که در ادامه میتوانید به گفتگوی پایگاه خبری تحلیلی ورزش و جوانان شیراز با وی توجه کنید:
خودتان را معرفی کنید؟
نعیما خواجوی هستم ،زاده داراب و متولد سال 1344 که در یک خانواده وزشی به دنیا امدم ، پدرم کشتی گیر بود و در سال 1320 قهرمان ارتش های ایران شد.
خودتان وزش را چگونه آغاز کردید؟
من از مدرسه اهنمایی و با رشته والیبال ورزش را شروع کردم، بعد به سمت وزنه بردای رفتم که متاسفانه بدلیل عدم اگاهی این رشته را ادامه ندادم ،بعدها  وقتی در مجارستان بودم فهمیدم میتوانستم در این رشته تا سطح قهرمانی جهان فعالیت کنم .
اما رشته ی اصلی شما دو و میدانی است درست است؟
بله درسته ،من توسط سیدرضا کمانه در سال 1363 به رشته دو و میدانی و پرتاب وزنه آمدم که برای تیم فارس انتخاب شدم و در رشت و در همان سال 63 چهارم شدم .در سال 1365سرباز شدم ، به صورت حرفه ای تر با آقای جلیل  دوران کار کردم که ازبهترین های ایران است و جزو 3 نفر پرتاب نیزه ایران قرار گرفتم.
سال 1368 با گذراندن رشته تربیت بدنی در دانشگاه به سمت علمی تر شدن در این رشته رفتم که اقایان صالح نیا و صغادی و کماسی استاد من بودند.
در سال های 74 و 75 در قهرمانی دانشگاه ها در ماده پرتاب نیزه قهرمان شدم و بعد از ان برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس قبول شدم .
همان زمان اولین دوره مربیگری دو و میدانی خود ا که در مجارستان برگزار شد پشت سر گذاشتم که توسط کمیته ملی المپیک اعزام شدم.

در تیم ملی کاراته و استقلال همزمان کار را شروع کردم که در نهایت با استقلال به مقام دوم باشگاه های آسیا رسیدیم و کاراته کایی مثل عموزاده در تیم ملی شکوفا شد و همان سال اولین طلای جهانی تاریخ ایران را بدست آورد که یکسال تمام قبل از مسابقات با من کاربدنسازی میکرد،همزمان به تیم ملی قایقرانی دعوت شدم تا کار بدنسازی تیم ملی را انجام دهم و برای اولین بار در تاریخ قایقرانی کایاک محسن میلاد افتخار افرین شد

از دیگر تیم هایی که در آن حضور پیدا کردید بگویید؟
در تیم های فوتبال پاس تهران و استقلال اهواز کارم را ادامه دادم تا اینکه از سال 2002 با تیم های ملی والیبال بزرگسالان،جوانان کار کردم .
با تیم ملی والیبال بزرگسال بعد از 48 سال به مقام دوم بازی های آسیایی رسیدیم .
تیم ملی شمشیر بازی ادامه مسیر من در بدنسازی بود،با تیم ملی ووشو همکاری کردم و این تیم در دوحه و در بازی های اسیایی 5 مدال برای کاروان ایران به امغان آورد.
در این مدت دوره های دیگری را در این رشته گذرانید؟

بله مثلا در سال 2007 به مدت 4سال دکترای علم تمرین را در هندوستان گذراندم و به آمریکا رفتم و دوره های مربیگری را در انجا تکمیل کردم برای مربیگری استقلال تهران به درخواست مرحوم حجازی و پورحیدری به ایران برگشتم .
در حال حاضر در کدام تیم فعالیت دارید؟
تیم ملی کاراته ،از سال 2011 به کادر فنی تیم ملی کاراته امدم  و خوشبختانه مقام های زیادی بدست اودیم که شامل قهرمانی در مسابقات اردن،بازی های اسیایی ،و کسب سکوی اول تا سوم در لیگ های جهانی شده است.

در جاکارتااز3 سهمیه اقایان دو طلا و یک نقره سهم کاراته ایران بود وبرای سومین بار با کاراته قهرمان جهان شدیمدر عرصه دانشگاهی هم ورود کرده اید؟
بله 12 سال است عضو هیات علمی دانشگاه ازاد هستم و در حوزه تربیت بدنی تدریس میکنم و 25 کتاب در زمینه های مختلف نوشته و یا ترجمه و تالیف کرده ام.
نماینده پروفسور بومپا رومانیایی در ایرانم که از بزرگترین متخصصان علم تمرین جهان است او پدر علم تمرین نوین دنیاست
آیا تا بحال در استان فارس فعالیتی داشته اید ؟
نه متاسفانه زمینه ای برای همکاری ما شکل نگرفته و در هیچ تیمی نیز کار نکرده ام و پیشنهادی نبوده است و بهتر بگویم کسی از من نخواسته است.برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها