سمیرا ارم:معلولیت باعث موفقیتم شد/اراده و اعتماد به نفس هر دو مکمل هم هستند کد خبر : 2453 | تاریخ خبر:1397/08/14 | 11:24 AM

معلولیت باعث موفقیتم شد


به گزارش روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز ،بازی های پارا آسیایی جاکارتا با مقام سوم کشورمان به پایان رسید،کاروان استان فارس در این مسابقات توانست 12 مدال برای کشورمان بدست بیاورد .پرچمدار مراسم اختتامیه و افتتاحیه مسابقات نیز از فارس انتخاب شده بود تا دو بانوی فارسی نماد ورزشکاران کشورمان باشند.

در ادامه به سراغ سمیرا ارم پرچمدار کشورمان در اختتامیه بازی ها ی پارا اسیایی جاکارتا 2018 رفتیم فلازم به ذکر است ساره جوانمردی پرچمدار ایران در افتتاحیه مسابقات بود.

خودتان را معرفی کنید؟

سمیرا ارم ، متولد سال 1364 با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد شیمی و سه سال است که در تیم ملی تیر اندازی عضو هستم .

*از چه زمانی ورزش را شروع کردید ؟

از سال 1392 ورزش را با والیبال نشسته اغاز کردم ،اما چون دوست داشتم در ورزش های انفرادی فعالیت داشته باشم این رشته را تغییر دادم و با تاسیس سالن تیر اندازی در هیات جانبازن و معلولین اتفاقی افتاد که من به این رشته رفتم و ان را ادامه دادم .

*لطفا برایمان توضیح دهید چگونه تیر انداز شدید ؟

آقای زندی در ان زمان در رشته تیر اندازی فارس فعال بود که به مجرد آنکه سلاح در دست گرفتم به من گفت میتوانی در این رشته موفق شوی ،در آن زمان 3 ،4 ماهی با سلاح کار کردم و مسابقه دادم که در مسابقات کشوری مقام سوم تیم را بدست اوردیم.

*مگررشته شما تپانچه نیست ؟

بله درست میگویید،در همان زمان تیم تپانچه یک ورزشکار کم داشت که به من گفتند یک بار در این رشته رکورد گیری کنم ،که رکورد گیری من برا ی همه جالب بود و یک امتیاز فوق العاده بدست اوردم.

*چه امتیازی گرفتید؟

من در ان زمان از 400 امتیاز تواسنتم 327 امتیاز بگیریم که برای یک فرد تازه کار در این رشته یک امتیاز عالی به شما می رود.

حتی رئیس انجمن تیر اندازی گفت شما یک پدیده هستی و باید رشته تپانچه را ادامه بدهی و دیگربا تفنگ کار نکنی .

*پس از آن چه اتفاقی افتاد ؟

در لیگ کشوری دو طلای رسمی و انفرادی بدست اوردم و توانستم در مسابقات ازاد کشوری سال 1393 نقره بگیرم.

همه این قضایا در سال 1393 افتاد و من در فروردین سال 1394 توسط اقای امیری به تیم ملی راه یافتم.

*پس با این تفاسیر شما از 28 سالگی ورزش را شروع کردید>؟

بله درست است 

چرا قبل از ان ورزش نمی کردید ؟

قبل از ان دوست داشتم تحصیلاتم را ادامه دهم من در ان زمان تاره دوره کارشناسی را تمام کرده بودم و آزمون وردی دوره کارشناسی ارشد را پشت سر گذاشته بودم و هیچ ورزشی انجام نمیدادم.

*ورزش چه چیزی به شما داد که در آن ماندگار شدید یا بهتر بگوبم موفق شدید/

اعتماد به نفس و اراده ای که بوسیله ان فرد زندگی خوبی خواهد داشت بوسیله ورزش به من رسید،ورزش حرفه ای این گزینه ها را بیشتر دارد و شرایط بهتری از هر دو را در اختیار انسان قرار میدهد.

من اعتقاد دارم اراده و اعتماد به نفس هر دو مکمل هم هستند و من انها را از ورزش قهرمانی هدیه گرفته ام.

*از چه زمانی فهمیدید معلول هستید؟

من از دو سالگی معلول شدم

*یعنی سالم بدنیا آمده بودید؟
بله،من بعد از یک سرما خوردگی و تب شدید معلول شدم،بعد از اینکه به پزشک مراجعه کرده بودند به من یک سوزن اشتباهی زدند که معلول شدم و هر دو پایم توانش را از دست داد .

*معالجه نشدید؟

بعد از آن 5 سال فیزیوتراپی انجام دادم ،جراحی کردم تا ابنکه توانستم راه بروم،معلولیت برای من هدیه ای از طرف خداوند بود.

*شعار میدهید؟

نه –به هیچ وجه ،باور کنید معلولیت را نعمتی می دانم که خداوند به من داد تا به هر په میخواهم برسم من اگر معلول نبودم نمی تواسنتم قهرمان شوم و مثل افراد معمولی جامعه بودم.

*خانواده شما چند نفری است ؟

به چز جدر و مادرم یک خواهر و دو برادر دارم که همگی ازدواج کرده اند 

*در بین آنها ورزشکاری وجود ندارد؟

اگر بخواهم صادقانه بگوبم نه-"آنها ازدواج کرده اند و همگی سالم هستند و زندگی خوبی دارند 

*چطور با معلولیت به موفقیت رسیدی ؟

چون معلول شدم موفق شدم،من نمی خواستم اتفاقات روزانه مرا اسیر خود کند ،از اینکه تاکسی برا ی من نگه نمی داشت ناراحت نمی شدم و آن را ترمزی برای حرکت خود نمی دانستم از اینکه مجبور بودم به سختی سوار اتوبوس شوم انگیزه میساختم ،از اینکه اجازه نمی دادند در شیرازدرس بخوانم دلزده نمی شدم و مسیر رفت و برگشت اصفهان را با اتوبوس میرفتم تا تحصیلاتم را به پایان برسانم .

این سختی ها من را بزرگ کرد تا این انسانی که اکنون هستم بشوم.

*نگاه پدر و مادرت از ابتدا به تو متفاوت نبود؟
بله البته ،انها همیشه هوای من را بیشر داشتند و در ورزش نیز چه مدال بگیرم و چه نگیرم رفتار انها با من تغییر نمی کند.

*چه صحبتی با کسانی که راه موفقیت را نمیشناسند یا ان را گم کرده اند دارید؟

قطعا افرادی هستند که از نظر جسمی سالمند و گلایه میکنند و شرایط را مطلوب خود نمی دانند.من خیلی کوچکتر از انم که بخواهم نصیحت کنم اما فقط این را میگویم که از تمام اتفاقات روزانه شان بهره بگیرند و نهایت استفاده را ببرند شاید یک اتفاق کوچک تلنگری باشد تا استعدا برتر انها پیدا شود،هر کسی استعدادی دارد که باید بگردد و آن را پیدا کند 


*دیدگاه مردم پس از قهرمانی نسبت به شما تغییر کرد؟

بله این دیدگاه ها تفاوت کرده است ،اما در کنار ان ممکن است غرور نیز به سراغم بیاید که نگداشتم هرگز این اتفاق برایم بیفتد.

*چطور با غرور مبارزه کردید؟

من قبل زا اینکه اولین مدال بین المللی خودم را بگیرم با یکی دیگر از تیر اندازان تیم ملی با خدا یک قرارداد بستیم که اگر میخواهد به ما مدال بدهد اول جنبه گرفتن و داشتن ان را بدهد .

چه مسئولیتی در قبال جامعه احساس میکنید؟

حس میکنم مسئولیتم سنگین تر شده است ،بگذارید یکی از دستاوردهایم را بگویم؛هر چه ورزش حرفه ای تر میشود و قهرمانی ها بیشترمیشود باید اخلاق مداری ورزشکاران نیز بیشتر شود،من دوست دارم در کنار کسانی باشم که احساس مشکل دارند یا از معلولیت ها رنج میبرند یا حتی سالم هستند ومیخواهند رشته تیر اندازی را یاد بگیرند و به انها اموزش دهم .

*سهمیه بازی های اسیایی جاکارتا را چگونه بدستآوردید؟

این سهمیه را سال گذشته بدست آرودم من سه سال زیر نظر اقای امیری مربی سابقتیم ملی کار کردم که باعث شد هر چیزی که لازم است را یاد بگیرم ،تمرینات ایشان فوق العاده بودو باعث شد رکورود خفیف و بادی را به نام خودم تغییر دهم .

*تاکنون چه مقام های بین المللی گرفته اید ؟

در مسابقات قهرمانی جهان کرواسی در سال 2015 دو مدال طلا ،در جهانی استرالیا یک نقره ،در جهانی آلمان 2016 یک طلا،در جهانی 2017 امارات دو مدال طلا ،در کرواسی یک طلا و یک نقره و در قهرمانی کره جنوبی نیز یک طلاو یک نقره گرفتم که با رکورد شکنی در رشته خفیف 50 متر همراه شدوبه عنوان اولین بانوی ایرانی سهمیه مسابقات 2020 پاراالمپیک را بدست اوردم .

دربازی های اسیایی جاکارتا نیز که برای اولین بار حاضر شده بودم نقره گرفتم و رکورد تپانچه بادی را زدم .

*چرا در برخی مسابقاتی که انجام میدهی در دور مقدماتی رکورود میزنی یا اول میشوی اما در دور نهایی نتیجه دیگری کسب میکنی یا اینکه صاحب مدال نمی شوی؟

روند پیشرفت من در این رشته کمتر از یک سال اتفاق افتاد ،اما در رشته تیر اندازی ورزشکار باید پله پله تجربه کندو با حضور در مسابقات ابدیده تر می شود تا اینکه در فینال نیز عملکرد بهتری پیدا میکند.

باید ارام ارام بتوان شرایطی را فراهم کرد که در فینال ها نیز مثل دور مقدمای تیرهای بهتری بیندازم.

*این موضوع به مسائل روانی ربطی ندارد؟

بله مسائل روانی خیلی تاثیر گذار است ،من خودم روان شناس شخصی دارم و دو سالی است با الهام حقیقی کار میکنم که از همین جا از او تشکر میکنم .

یک سری تکنیک های روانی وجودد دارندکه با اموزش آن میتوان در فینال ها بهتر تیراندازی کرد.

*حرف اخر؟

از اقای کامیاب مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس که نگاه ویژه ای به ورزشکاران دارد متشکرم و از اقای گلشنی که به صورت تخصصی بدنسازی من را برعهده دارد تشکر میکنم .

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها