ساناز پرهیزی :چند بار میخواستم ورزش را رها کنم اما باز هم قهرمان شدم کد خبر : 2450 | تاریخ خبر:1397/08/13 | 12:05 PM

یکی از رشته های سخت و طاقت فرسای دنیای ورزش رشته های استقامتی دو ومیدانی ست ،رشته هایی مثل سه هزار متر و پنج هزار متر یا حتی 1500 متر در دو و میدانی بسیار سخت هستند و فشار بالای جسمانی و هوازی به ورزشکاران وارد میکنند.

در کنار دو و میدانی، رشته های شنا و دوچرخه سواری در مسافت بلند در رده رشته های سخت به حساب می آیند که تمرینات سختی را طلب میکنند.در بین این رشته ها نظم تمرینی حرف اول را میزند ،حتما تا بحال برای یکبار هم که شده با فشار بالا دویده اید و قلبتان را در دهانتان احساس کرده اید ،یا اینکه دوچرخه سواری کرده اید و پاهایتان به شدت سنگین شده اند  و شنا کرده اید و قسمت اعظم بالاتنه و کشاله  رانتان زیر فشار قرار گرفته است.

حال تصور کنید در یک مسابقه هر سه این رشته ها (دو،دوپرخه سواری و شنا)به عنوان یک رشته ورزشی ،ورزشکاران را وارد چالش رقابت کند .

بلی ،نام این رشته "سه گانه" است که مسابقات ان به صورت رسمی در بازی های آسیایی ،المپیک،،جام جهانی ،قهرمانی های آسیایی و جهانی انجام می شود.در ایران در بین بانوان این رشته تا همین چند مدت اخیر به صورت دوگانه برگزار می شد و چون لباسی برای شنای بانوان کشورهای اسلامی تعریف و طراحی نشده بود مسابقات بدون شنا انجام میشد و به جای این قسمت ،مسابقات دو در دو قسمت برگزار میشد.

قهرمان بلامنازع دختران ایران در این رشته ،یک دختر شیرازی است که در دو ساله اخیر در تمام مسابقات انجام شده قهرمان شده است و رکورددار قهرمانی در لیگ این رشته است .

در ادامه میتوانید به گفتگوی ما با این دختر فوق اراده توجه کنید :*معرفی

 ساناز پرهیزی متولد 1373 و کارشناس تربیت بدنی هستم.5 سال است ورزش را شروع کرده ام که 4 سال آن به صورت حرفه ای بوده است ،دو و میدانی آمادگی جسمانی و دو گانه رشته هایی بوده که من در انها مشغول به فعالیت بوده ام.

*از مدرسه ورزش را شروع کردم

*در مدارس ،مسابقات آمادگی جسمانی برگزار میشد که معلم ورزش از من تست سرعت و پرش و استقامت گرفت،  در ان تست ها توانایی خودم را نشان دادم ومن را به مسابقه استانی و بعد کشوری بردند.

بعد از ان یک سال ورزش نکردمم،در سال دوم هنرستان به مسابقات دو و میدانی دعوت شدم که در ان چهارم شدم ،اما بعد از آن به لیگ آزاد دو و میدانی  دعوت شدم و در رشته های 5000،1000 و سه هزار با مانع فعالیت میکردم .

اما پس ازآن  به دعوت آقای اژدها کش  که از فعالان رشته سه گانه است به رشته دو گانه رفتم .

*دوگانه

در دنیا رشته ای به نام سه گانه وجود دارد که در ایران به دلیل محددودیت های حجابی فقط دو مورد از ان اجر ا میشود ،سه گانه تلفیقی از دو، دوچرخه و شنا است ،یک و نیم کیلومترشنا، 40 کیلومتر دو چرخه و ده کیلومتر دو است ،اما در دو گانه ده کیلومتر دو ،40 کیلیومتر دوچرخه  و 5 کیلیومتر  دو پایانی داریم که همه پشت سر هم به صورت متوالی انجام می شود .

*مقام

در مسابقات دو و میدانی در  سه هزار متر مانع دوم و سوم شدم ،در ده هزار متر دوم شدم .

اولین سالی که در دوگانه  شرکت کردم در سال 1394چهارم شدم، در سال 95در رده امید دوم شدم که به اردوی  تیم ملی  دعوت شدم و به مسابقات قهرمانی غرب آسیا دعوت شدم ، در مسابقات غرب اسیا سوم شدم و بعد از ان لیگ دو گانه دو و میدانی برگزار شد که  در هر سه مرحله  ان قهرمان شدم .

در مسابقات قهرمانی کشور دو گانه نیز قهرمان شدم ،در مسابقات 97در مرحله دوم 1 شدم و مرحله دیگر ان نیز آذر ماه برگزار میشود .

*رکورد زنی

در مسابقات اخیر رکورد بهتری داشتم و در مجموع در زمان یک ساعت و نه دقیقه مسبقخ را به اتمام رساندم که سال گذشته در زمان یک ساعت و دوازده  دقیقه به پایان خط رسیده بودم. البته قبل از مسابقات امسال در یک رکورد گیری  زمان یک ساعت و هشت دقیقه را ثبت کردم.

*روزی سه جلسه

6تمرینات من قبل از مسابقه به روزی سه جلسه میرسد ،116 صبح،یازده صبح و 4.5 عصر تمرین میکنم .

*مشکل

دو مربی خودم در دو و دوچرخه عالی هستند اما باید مربی ام ،مربی دو گانه باشد یعنی در این رشته تخصص داشته باشد.

مربیان اختصاصی من در دو و دوچرخه هر کدام تمرین خودشان را میدهند اما این نممی تواند کافی باشد پررا که باید مربی ام در هر دو رشته تخصص داشته باشد.

*شنا

ازین به بعد با طراحی لباسی که صورت گرفته رشته شنا و حضور در مسابقات سه گانه برای بانوان کشورهای اسلامی ازاد شده است ،من  مدتی برای تقویت شنا تمرین میکردم، احساس کردم اگر شنا را بخواهم یاد بگیرم باید دوگانه را رها کنم که این در حال حاضر برایم مقدور نیست ،پرا که یک مسابقه بین المللی دوگانه در سال 2019 در کیش برگزار خواهد شد که تمام تلاشم را برای افتخار افرینی در این مسابقه گداشته ام .

*مربی

فدراسیون یک مربی پرتغالی برای تیم ملی پسر ها گرفته است که  که من نسبت به آن اعتراض کرده ام که چرا بانوان را مورد توجه قرار نداده اند ،که پس از پیگیری هایی که انجام دادم  گفته اند تست بدنی میگیرند تا شرایط را برای انجام تمرینات این مربی برای بانوان نیز بسنجند.

*هیات فارس مرا نمی شناسد

هیات سه گانه فارس هیچ کاری برای من نکرده است  و دو سال است من برای استان های کرمانشاه و البرز مسابقه می دهم ،که هر دو سال خودم به هیات فارس گفته ام مسابقه نزدیک است  اما انها حاضر به حمایت از من نشده اند .

قبل از اینکه امسال قرار داد ببندم به مسئول بانوان زنگ زدم و گفتم لیگ در حال شروع شدن است و باید  اقدام کنید اما به من خبر ندادند و گفتند ما امادگی نداریم و حتی برای درمان من نامه معرفی به هیات پزشکی ورزشی ندادند و تنها اقای سالاری و حسن زاده و اسلام موسوی در اداره کل ورزش و جوانان و اداره ورزش و جوانان شیراز هر بار که لزم بوده از من حمایت کرده اند.

*هزینه

**حداقل  ماهی یک تا دو میلیون هزینه میکنم امابرای موفقیت  باید هزسنه بیشتری انجام دهم ،هرچند تمام  این هزینه ها را خودم با کمک خاتواده ان انجام می دهم ،که با این وضعیت اقتصادی خیلی برایمان سخت شده است و چند بار اتصمییم گرفته ام ورزش را رها کنم

مثلا برای درمان یک دور ه مصدویمتم چیزی حدود 4میلیون خرج کرده ام که مشکلات زیادی برایم درست کرد و اگر کمک اداره ورزش و جوانان و اداره کل نبو.د حتما ورزش را رها کرده  بودم

*فضای تمرینی

از لحاظ فضای تمرینی وزیر ساخت مشکلی ندارم و شیراز بهتر از مکان های دیگر است و مشکلی نیز از طرف کسی برایم پیشس نیامده است

*خانواده ام با ادامه این رشته مخالفند ،اما حمایتم میکنند

خانواده ام همیشه میگویند نمیخواهد ورزش کنی چرا که ین رشته و ورزش حرفه ای برای دختران اینده ای ندارد اما با این وجود همیشه از نطر مالی حمایتم کرده اند ؛امید.ارم شرایط طوری شود بتوانم با یک مربی حرفه ای تمرین کنم و در سطح بین المللی قهرمانی هایی کشوری ام را تکرار کنم تا به خانواده ام و دختران ایرانی و ..نشان دهم میتوان در هر شرایطی موفق شد

*پیشنهاد خارجی

از چند کشور خارجی پیشنهاد داشتم اما خودم نمیخواهم از ایران بروم امیدوارم شرایط بهتر شود تا بتوانم باز هم روی تصمیمم بمانم ،چرا که من نمی توانم وزش نکنم و به ورزش حرفه ای برای ادامه زندگی ام احتیاج دارم .

*هدف

هدفم کسب مقام در مسابقات بین المللی 2019 است که همانطور که گفتم در رشته دو گانه  به میزبانی  ایران انجام می شود بعد از آن در اسفندماه 98 مسابقا ت 10-60-10 قهرمانی اسیاست که میخواهم در ان مسابقه نیز روی سکو بایستم

*ویژه

ازاقای مانیزان مربی دو و اقای  با شفاعت  مربی دوپرخه سواری ام ،و خانواده ام به خاطر حمایت های همیشگی شان تشکر میکنم  و از حضور و حمایت آقای دکتر سالاری،اردشیر حسن زاده و اسلام موسوی و آقای کامیاب مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان فارس تشکر ویژه میکنمبرای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها