مرضیه مولایی مربی ورزش های رزمی در سبک رپنر: دختران ورزشکار در شرایط بحرانی وحساس ،ترس را از خوددور میکنند کد خبر : 2343 | تاریخ خبر:1397/04/10 | 9:00 AM

ورزشهای رزمی به خصوص دفاع شخصی تاثیر بسیاربالایی در شکل گیری شخصیت دختران دارد
دومین دوره مسابقات هنر های فردی سبک رپنر بانوان شیراز در رده سنی نونهالان ، برگزار شد.

۵۰ نفر از نونهالان رپنر کار شیراز در این رویداد ، با داوری اساتید رپنر استان (خانمها مریم ایمانی ، مرضیه کشاورز ، ملیحه فقیهی ، مرضیه ملّایی ، مریم نجاتی ) در گروه های سنی مختلف با یکدیگر به رقابت پرداختند و به نفراتبرتر حکم و مدال تقدیم گردید.


-در رده سنی ۳تا۴ سال ،امیرعباس رئوفی اول ، النا فهندژ دوم ، رها بابایی سوم و آریانا زارع سوم مشترک شدند .

-در رده سنی ۵تا۶ سال گروه الف عرفان کریمی اول ، فاطمه طالبی دوم ، نرجس نهاوندی سوم ،و پارسا رضایی سوم مشترک

در گروه ب آریا رحمانیان اول ، آرمیتا بسادست دوم ، مائده انصاری سوم و نازنین زهرا رمضانی سوم مشترک شدند .

-در رده سنی ۷تا۸ سال در گروه الف زهرا زارع اول ، زینب فداکار دوم ، دینا زمانی سوم و امیرمحمد زارع سوم مشترک شدندو در گروه ب طهورا روز پیکر قهرمان شد ، هستی مشک سایان دوم ، مهدی فداکار سوم و مهدی غلامی سوم مشترک را از آن خود کرد.

-در رده سنی ۹تا۱۰ سال با قهرمانی رویا نظری در گروه الف دنبال شد، فرناز مظلوم دوم ، فاطمه کرامتی سوم و ریحانه وفامند سوم مشترک شدندو در گروه بنیز غزل سلمانی اول ، مریم سجادیان دوم ، مریم سلمانی سوم و نیایش بحرانی سوم مشترک شدند.

در گروه ج حسین مظلوم اول ، مهدیه نعلبندی دوم ، مائده ماندنی سوم شد.

رشته رزمی رپنر یک هنر رزمی ایرانی بوده که هیـچ گونه وابستگی به رشته یا سبک دیگری ندارد و با بکارگیری تکنیک های فنی ، بدلی ، سرعتی ، قدرتی ، جهشی ، دفاع چوب و چاقـو ، دفاع شخصی ، کارهای فرم (مادر) و شکستن اجسام سخت ، توان ذهنی و قدرت جسمی هنرجو را افزایش میدهد.


رپـنر برگرفته از ر : راستـی،پ : پاکـی ،ن : نیسـتی،ر : رادمردی است ؛این رشته اصیل ایرانی با بوجود اوردن و خلق حرکات نو ،جذاب و دیدنی برای تقویت جسم و تعالی روح ورزشکاران و ورزش دوستان ،نشانگر این است که ما ایرانیان نیز می توانیم یک رشته رزمی را ابداع نموده و بنیانگذار یک ورزش جدید و اصیل در جهان باشیم .

این رشته به ترتیب دارای رده های کمری سفید، زرد ، نارنجی ، سبز ، بنفش ، قهوه ای ، مشکی ، و رده های مخلفت مشکی (دان) می باشد که هنرجویان باتوجه به پشتکار و استعداد خود اموزش دیده و پس از موفقیت در آزمون رده کمری مربوطه به کسب آن رده نائل میشوند و پس از کسب کمربند مشکی میتوانند با شرکت و قبولی در کلاسهای عملی و تئوری مربیگری و به آموزش هنرجویان بپردازند ؛ همینطور در مسابقات در هر مقطع - بین باشگاهی ، استانی ، کشوری ، برون مرزی - نیز طبق مقررات آن مسابقات ، میتوانند از آنچه تا به آن زمان آموزش دیده اند استفاده کنند .

رشته رزمی رپنر بر پایه اعتقادی ، مقدم دانستن رضای خداوند بر رضای خود و دیگران ، صداقت و شرافت و شجاعت و جوانمردی و ادب را سر لوحه زندگی قرار دادن ، از قدرت خود در برابر زورگو و دفاع از مظلوم استفاده کردن و همچنین در همه حال حق گو و حق شنو بودن ، در برابر درستی و راستی سر تعظیم فرود اوردن ،از تکبر ، عناد ،حسادت و مردم ازاری پرهیز کردن و مهربانی و خدمت به خدا و خلق خدا را شعار همیشگی خود قرار می دهد.

در ادامه گفتگویی با مربی و ورزشکار این رشته انجام دادیم که در بخش بانوان رپنر فعال است :

مرضیه ملایی 27 ساله است و از 8 سالگی ورزش را شروع کرده است ،وی میگوید : ورزش رزمی نه تنها خشن وخطرناک نمیباشد بلکه باعث بالا رفتن اعتمادبنفس وقدرت دفاع در ورزشکاران میشود وهنرجویان رشته های رزمی قابلیتهای خودرا بالا برده وافرادی مهربان وقابل اعتماد میباشند.دختران ورزشکار رزمی دفاعهای متفاوتی برای ضربات وحملات یاد میگیرند واصلا درمعرض خطر اسیب نمیباشند.


مولایی ادامه می دهد:دررشته ی رزمی رپنر بانوان از جایگاه بالایی برخوردارهستند وبه انها اهمیت خاصی داده میشود وبا حمایت مسئولین سبک از بانوان توانسته ایم به جایگاههای بالایی دست پیداکنیم.

مادراین رشته محدودیت سنی نداریم از نونهالان تا بزرگسالان علاقمند به یادگیری این رشته ی مهیج هستند.

او درباره تفاوت ماطبان این رشته در تابستان و فصل های دیگر خاطرنشان میکند :بیشترین متقاضی ما برای شرکت در کلاس ها در فصل تابستان میباشندولی درکل درطول فصول دیگرهم علاقمندان زیادی برای حضور درباشگاه برای یادگیری رشته ی رپنر مراجعه میکنند.

مولایی تاکید می کند :باید تبلیغات گسترده ای در زمینه ی ورزش انجام شود تا مردم اشنایی بیشتری با ورزش وفواید ان داشته باشند.بخصوص دررسانه ها که مخاطب بیشتری دارند .وشرایط حضور در میادین ورزشی تسهیل شود. برخی از مردم بخاطر هزینه های بالای باشگاه وتهیه ی ابزار ووسایل ورزشی در مضیقه میباشند.

این فعال رشته های رزمی درباره ثمرات ورزش و مشکلات اجتماعی جوانان در دنیای امروز می گوید :حضور جوانان ونوجوانان در میادین ورزش باعث می شود که انها از نظر روحی وروانی وجسمی رشد مطلوبی داشته باشند وبجای به بطالت گذراندن اوقات فراغت ،حرفه ای در ورزش بیاموزند واعتماد بنفس پیدا کرده وبرافکاربیهوده غلبه نمایند.وورزش برای جوانان ونوجوانان بسیارمهم است وباعث پیشرفت وموفقیت انهامیگردد.

تاثیرورزش از نظر روانی بروی افراد بخصوص نوجوانان وجوانان بسیار زیادهست،من هنرجویی داشتم که بسیارمنزوی وگوشه گیر بود وباحضور درکلاس رپنر اعتمادنفس قابل توجه ای بدست اوردکه توانست در تئاتر مدرسه وناحیه مقام قابل توجهی بدست اورد.

هم چنین هنرجویی که درسن جوانی بسیار پرخاشگر وعصبی بود وبعد از یکسال حضور در کلاس ورزش کاملا تغییررویه داد واز نظر اخلاقی موردتایید خانواده وجامعه قرارگرفت.

مولایی درباره اینده این رشته می گوید:با حمایتها وفعالیت دلسوزانه مسئولین ورزشهای رزمی به الحمدالله علاقمندان زیادی روی به ورزشهای رزمی اورده اند واز گستردگی قابل توجهی برخوداراست.

بنظر میرسد آینده ی خوبی درانتظار رشته های رزمی وورزشهای رزمی میباشد.

این مربی بانو خاطر نشان می کند :ورزشهای رزمی به خصوص دفاع شخصی تاثیر بسیاربالایی در شکل گیری شخصیت دختران دارد.انها قابلیتها وتواناییهای خودرا باور کرده واعتماد بنفس واراده ی زیادی کسب میکنندکه باعث موفقیت انها درزندگی وتحصیل میگردد ودختران در شرایط بحرانی وحساس ترس را از خوددور کرده وبراحتی می توانند از خود در برابر اتفاقات ناگوار دفاع کنند.

نویسنده :میثم حجتی برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها