لیلا کشاورزی؛نخبه علمی و ورزشی شیراز:از آمریکا و کانادا دعوتنامه دارم ولی در کشور خودم توجهی به من نمی شود کد خبر : 2334 | تاریخ خبر:1397/04/09 | 10:24 AM

در جامعه ای که یکی از دغدغه های عموم پدر، مادرها موفقیت فرزندان شان است و معضلات اجتماعی بی شماری گریبان کشورمان را گرفته است، می توان جوانان و نوجوانانی را پیدا کرد و با الگو قرار دادن این نخبه ها  ثمرات زیادی برای نسل جدید و البته پر شور و دغدغه ایران بوجود آورد. 

کودکان  از  سنین پایین به والدین خود افتخار می کنند اما هیچ چیز شیرین تر از این نیست که پدر و مادر به فرزند خود افتخار کنند. در خیابان های شهر شیراز دختری هر روز با کوله تمرینی خود هزاران کیلو آرزو و البته ایده را برای افتخار کشورمان به دوش می کشد. 


افتخار آفرینی های این دختر شیرازی در رشته تکواندو روز به روز بیشتر می شود و پرچم 3 رنگ کشورمان با پسوند شیراز در حرکات زیبای لیلای تکواندوی فارس با لباس سفید، مدال روی مدال می آورد. 

اما این دختر شیرازی که همتش که همان فاصله خواستن تا توانستنش است  بسیار زیاد است در عرصه علمی هم یکی از نخبگان کشور است. 

نامش لیلا کشاورز است و از بیشتر کشورهای دنیا به خاطر اختراعات بی نظیرش دعوتنامه دارد. یکدنیا ایده و مشکلات مالی  دارد 


در ادامه گفتگویی با این دختر موفق شیرازی ترتیب داده ایم که می توانید به آ ن توجه کنید! 

* خودتان را معرفی کنید. 

لیلا کشاورزی هستم و 19 سال سن دارم، عضو تیم ملی تکواندو و تیم ملی اختراعات ایران هستم

* از سوابق ورزشی خودتان بگویید. 

یک طلا و یک برنز جهانی دارم و همچنین مقام های اول تا سوم زیادی در رشته هان ما دای  در سطح دارم. 


* چه مقام ها و عناوینی در مسابقات اختراعات دارید؟ 

برگزیده جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی، اول کشوری عکس های میکروسکوپی، اول کشوری هوافضا، دانش آموز ممتاز مبتکر سال، برگزیده جشنواره بین المللی فن آوری های نوپیشرفته هستم .

* در رشته تکواندو چه مسابقاتی پیش روی شما است؟ 

مرداد ماه به مسابقات جهانی کره جنوبی اعزام می شویم. 

* در اختراعات به چه مسابقاتی اعزام می شوید؟ 

به عنوان عضو تیم ملیدر شهریور ماه به مسابقات جهانی اختراعات تورنتو کانادا  اعزام می شوم. 


*از چه زمانی تکواندو را شروع کردید؟ 

از سال تحصیلی سوم راهنمایی که 15 سال داشتم، 

*این رشته چه چیزی داشت که شما را در آن ماندنی کرد؟ چرا که خیلی از ورزشکاران به تناوب در رشته های مختلف فعالیت می کنند؟ 

در تکواندو سرعت، دقت و عکس العمل جزو فاکتورهای اصلی هستند ،در این رشته  مبارز تا آخرین لحظه مبارزه می کند و حتی الامکان این وجود دارد در ثانیه آخر نیز نتیجه برعکس شود، این ویژگی در زندگی باعث موفقیت می شود همانطور که در درس و ورزش و حوزه های دیگر کاری من باعث پیشرفتم شده است. 

* تاکنون چه اختراعاتی داشته اید؟ 

اندازه گیری میزان کربن نامتقارن، تبادلگر اکسیژن، سبد هوشمند، آنالیزگر چشم، عینک آنالیزگر 

* آیا این اختراعات تجاری سازی شده اند؟ 

در کشور ما نه، اما کشورهای دیگر خواستار سرمایه گذاری روی طرح ها هستند، در ایران باید ارتباطات قوی داشته باشیند و چون حمایتی از من صورت نگرفته موفق به تجاری سازی نشده ام. 


درباره اختراعاتتان توضیحات بیشتری می دهید؟ 

اندازه گیری میزان کربن برای شناسایی مواد در صنایع داروسازی، غذایی، عطرسازی و نفت و گاز کاربرد دارد. 

تبادلگر اکسیژن ضریب هوشی و یادگیری را بالا می برد، سبد هوشمند در فروشگاه هاو مراکز خرید در وقت، مدیریت زمان و هزینه کاربرد دارد. 

عینک برای شناسایی خیلی از بیمار هایی که باعث کوری می شود کاربردی است.

* چطور یک اختراع و ایده آن به ذهنتان می رسد؟ 

در طول روز به کارهایی که انجام می دهم و یا برای دیگران پیش می آید فکر می کنم و دنبال راهی برای حل بهتر آن می گردم. 

*ایده جدیدی هم دارید؟ 

یک دفتر پر از ایده دارم که آنها را نوشته ام اما هزینه ای برای به ثمر رساندن و اجرایی کردنش ندارم، من حتی برای مسابقات جهانی هزینه اتمام اختراعاتم را ندارم. 

*چرا حمایت نمی شوید؟ 

نمی دانم! من نه در ورزش و نه در اختراعات حمایت نمی شوم چطور می شود که آمریکایی ها و کانادایی ها برای من دعوتنامه می فرستند و من را می شناسند اما در کشور خودم نه! 


من حمایتی جز دادن هزینه های اعزام و اجرایی کردن اختراعاتم نمی خواهم، خیلی از مسئولین من را می شناسند و پیش آنها رفته ام، اما فقط قول داده اند و انجام نشده است. 

*چطور فهمیدی یک مخترع هستی؟ 

علاقه داشتم، همیشه دنبال راه هایی برای آسان شدن کارها بوده ام، من از سوم راهنمایی تبادلگر اکسیژن را ساختم. در آن زمان از مدرسه نامه گرفتم و سر کلاس های دانشگاهی می نشستم، ما در طول روز با مشکلات زیادی برمی خوریم که در آخر روز با فکر کردن به آن و تفکر و جستجو می توان راه حلی برایش پیدا کرد، این 1 اختراع است! 


*حرف پایانی! 

در پایان از آقای کیانی رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک، آقای حسن زاده رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز که مرا حمایت کرده اند تشکر می کنم . 
برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها