وقتی بابا كوچك بود کد خبر : 2206 | تاریخ خبر:1397/02/20 | 1:56 PM

آغاز فصل تابستان و تعطیلات دانش‌آموزان برای والدین آنها تبدیل به یك چالش شده است.
وقتی بابا كوچك بود

 چالشی كه برای برخی از والدین به آرزوهای كودكی و جوانی برمی‌گردد. آرزوهایی كه بیشتر در مستطیل سبز قاب گرفته شده است.

آغاز فصل تابستان و تعطیلات دانش‌آموزان برای والدین آنها تبدیل به یك چالش شده است. چالشی كه برای برخی از والدین به آرزوهای كودكی و جوانی برمی‌گردد. آرزوهایی كه بیشتر در مستطیل سبز قاب گرفته شده است.
والدین این دانش‌آموزان همان عشق فوتبالی‌های دهه 50 و 60 هستند كه با دیدن بازی‌های تیم‌ملی در جام‌جهانی98 و جام ملت‌های 2004 آرزو می‌كردند فوتبالیست شوند و حالا با وارد شدن به دنیای بزرگسالی سعی می‌كنند رویاهایشان را در فرزند خود دنبال كنند.
انتخاب رشته ورزشی مناسب در دنیای امروز به اندازه انتخاب رشته تحصیلی اهمیت دارد. همان‌طور كه بسیاری از جوانان خود را قربانی انتخاب نامناسب رشته تحصیلی می‌دانند، اطمینان داشته باشید بسیاری از استعداد‌های ورزشی هم تنها به دلیل عشق والدین به فوتبال، می‌سوزد.
 فوتبال اكنون یكی از پر درآمد‌ترین رشته‌های ورزشی در دنیا محسوب می‌شود كه این درآمد قابل توجه در كنار آرزوهای سوخته پدران كه روزگاری عكس ستارگان فوتبال را به دیوار می‌زدند، موجب شده است پسران خود را در قالب یك ستاره راهی مدارس فوتبال كنند.

علاقه و استعداد ورزشی
یكی از مربیان كشتی فارس در این‌باره به همشهری می‌گوید: بیش از 90درصد والدینی كه فرزندان خود را به باشگاه‌های ورزشی می‌فرستند بدون در نظر گرفتن علایق و استعداد‌های فرزند خود و گاهی به دلیل محرومیت و كمبود‌های دوره نوجوانی، آنها را مجبور به حضور در یك رشته ورزشی می‌كنند.
«محمد هاشم كوهستانی» می‌افزاید: گذشت زمان مشكلات فراوانی را برای ورزشكاران و خانواده‌ها ایجاد می‌كند و در واقع زحمات ورزشكار، خانواده و مربی به هدر می‌رود.
وی كه دبیر هیأت كشتی مرودشت است، می‌افزاید: در یك نگاه كلی والدین برای عضویت فرزندشان در یك رشته ورزشی موارد كلیدی مانند علاقه و استعداد ورزشی را در نظر نمی‌گیرند.
 وی تأكید می‌كند: باید انجام تخصصی فرایند استعداد‌یابی از سوی مربی یا كارشناس مربوطه، امكانات و حمایت‌های شهرستان، استان و كشور از رشته ورزشی مورد نظر، انتخاب باشگاه مناسب و هزینه‌های مختلف قهرمانی برای موفقیت ورزشكار مد نظر قرار داده شود.

نقش مربیان
رئیس هیأت ژیمناستیك مرودشت نیز با اشاره به اینكه خانواده‌ها به دلیل عدم آگاهی و تنوع زیاد رشته‌های ورزشی دچار‌ تردید می‌شوند، می‌گوید: با توجه به تغییر سبك زندگی شهری و كم تحركی فرزندان باید برای جذب دانش‌آموزان به ورزش تدابیری اتخاذ كرد.
«محمدمهدی عباسی» اضافه می‌كند: فضای محدود آپارتمان و كمبود وقت فرزندان در سال تحصیلی، از فرصت ورزش كردن كاسته است.
وی معتقد است: انجام ورزش در سنین 4 تا 7 سال باید همراه با بازی و سرگرمی‌های هدفدار باشد.
وی مناسب‌ترین ورزش در این سنین را ژیمناستیك و شنا می‌داند و می‌گوید: این ورزش‌ها به نوعی از رشته‌های مادر محسوب می‌شوند و كودكان می‌توانند مهارت‌هایی مانند راه رفتن، دویدن و لی لی كردن را در این ورزش‌ها به خوبی فرا گیرند كه موجب تقویت عمومی بدن می‌شود.
عباسی ادامه می‌دهد: فعالیت‌های سنگین ورزشی باعث فشار بیش از حد به روند رشد و غضروف‌های بین مفاصل می‌شود كه برای كودكان بسیار مضر است. همچنین این رده سنی كه قابلیت فراگیری ذهنی و حركتی كمتری دارند را نسبت به ورزش بی‌میل می‌كند.
این كارشناس ورزشی می‌گوید: بیشتر كودكان در سنین 7 تا 10 سالگی با توجه به روند شكوفایی و توانایی جسمی می‌توانند به انجام ورزش‌های گروهی مانند فوتبال، والیبال و بسكتبال هم بپردازند. عباسی نقش مربیان را در مشاوره دادن صحیح به والدین با اهمیت توصیف می‌كند و می‌افزاید: مربیان نباید فقط به دنبال كسب در آمد و سوق دادن فرزندان به سمت رشته تخصصی خود باشند. وی در پاسخ به این سؤال كه آیا ورزش‌هایی مانند ژیمناستیك، وزنه‌برداری، والیبال و بسكتبال بر رشد قد ورزشكاران نوجوان تأثیر می‌گذارد؟ می‌گوید: رشد قد به عواملی مانند محیط، ژنتیك و تغذیه ارتباط دارد و گاهی دیده می‌شود که والدین قد بلند، فرزندان بلندتر و والدین قد كوتاه فرزندان كوتاه‌تر دارند.
عباسی ادامه می‌دهد: به گفته كارشناسان، مربیان می‌توانند با انجام پرش و جهش‌ها به افزایش ترشح هورمون رشد كمك كنند كه رشد طولی و تراكم استخوان را به همراه دارد.
با توجه به نظرات كارشناسان ، فقط علاقه والدین و حتی فرزندان به یك رشته ورزشی نباید ملاك انتخاب آن برای پر كردن اوقات فراغت و وارد شدن به عرصه قهرمانی باشد. استعداد، ژنتیك، محیط و جغرافیا نیز در این انتخاب نقشی اساسی دارند و باید با مشاوره كارشناسان استان بهترین تصمیم را گرفت.

نویسنده: میثم حجتیبرای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

  آخرین خبر ها