دکتر تهامی :غربالگری حلقه اصلی پیشگیری از آسیب دیدگی هاست کد خبر : 2066 | تاریخ خبر:1396/11/14 | 2:38 PM

بیشتر آسیب های ورزشی در ابتدا یا انتهای تمرینات رخ می‌دهد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز ،دکتر سید محمد تهامی، ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد:در  دوره  پزشک تیم که برای اولین بار در خارج از پایتخت برگزار شد  پزشکان عمومی که تمایل به فعالیت به عنوان پزشک تیم را داشتند با انگیزه بالا در دوره شرکت  داشتند که این باعث شده بود خود من نیز با اشتیاق بیشتری تدریس را بر عهده بگیرم.
وی عنوان کرد :طب ورزشی به عنوان یک علم شناخته شده مورد توجه جمع خاصی  از پزشکان است ، وقتی نام علم به میان می‌آید پیشرفت نیز در کنار آن وجود دارد و همین موضوع باعث  می شود پزشکان تیم ،خود را در این حوزه به روز کنند و با علم روز همراه ورزشکاران خود باشند.
تهامی تاکید کرد :یکی از موضوعاتی که مهم بنظر می‌آید غربالگری و استعداد یابی پزشکی  ورزشکارانی است که در  مرحله ورود به رشته های ورزشی از مرحله آماتور به نیمه حرفه ای و حرفه ای هستند.
در ایران افراد خود رشته ورزشی شان را انتخاب می‌کنند در حالی  که در کشورهای اروپایی این انتخاب از طریق استعدادیابی و غربالگری انجام می‌گیرد و  با توجه به فیزیک بدنی و قابلیت های جسمانی

، افراد در رشته های مختلف به کار گرفته می شوند.
وی که خود یکی از ورزشکاران رشته بسکتبال است و سابقه ای 25 ساله در این رشته دارد این تجربه ورزشی را در حرفه پزشکی خود مفید دانست و گفت:تجربه برخورد با مصدومیت های مختلف ورزشی که خودم تجربه کرده ام یا برای دیگران در تمرینات و مسابقات  رخ داده نگرش بهتری در این حوزه  برای من ایجاد کرده است و به این اعتقاد دارم در پزشکی درمان یک ورزشکار با یک فرد عادی متفاوت است،باید ورزشکار بود تا بتوان یک ورزشکار را درمان کرد.
تهامی خاطر نشان کرد :علت شیوع بیش از حد آسیب دیدگی های رباط صلیبی در ایران را انتخاب رشته های ورزشی بدون استعداد یابی و در نظر گرفتن قابلیت های جسمانی میدانم، برای مثال یکی از بازیکنان نوجوان تیم ملی بسکتبال در ران خود چرخش داشت که به او اعلام کردم ادامه این ورزش باعث آسیب دیگی زانو برای وی  خواهد شد اما این ورزشکار همچنان رشته بسکتبال را ادامه داد و برای بار دوم نیز دچار آسیب دیدگی زانو شد.
وی ادامه داد :نکته دوم حائز اهمیت عدم تمرینات تخصصی مربیان با ورزشکاران در  پست ها و موقعیت های  مختلف است، طی تحقیقی که در کانادا شده است ورزشکارانی که  روزانه نیم ساعت تمرینات تعادلی انجام می‌دهند آسیب دیدگی زانو در آنها به حد اقل رسیده است و 80 درصد کاهش داشته است .
تهامی سومین نکته دخیل در مصدومیت زانو  را امکانات و فضای ورزشی دانست و گفت :در سالن ها و اماکن ورزشی استفاده های متفاوتی از ک مکان می شود این در  حالیست که شرایط محیطی هر رشته ورزشی با سایر رشته ها متفاوت است.
چهارمین نکته نیز عدم آگاهی و آماتور بودن ورزشکاران است، بیشتر آسیب ها در ابتدا یا انتهای تمرینات رخ می‌دهد که به علت عدم آگاهی بوجود می آید.

مصاحبه:میثم حجتی

.برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

 پربیننده ترین ها
  آخرین خبر ها