در حاشیه برگزاری دوره پزشک تیم در شیراز ؛دکتر مومن زاده :ورزشکاران همواره باید تمرینات بدنسازی را برای تقویت عضلات خود انجام دهند کد خبر : 2064 | تاریخ خبر:1396/11/14 | 12:12 PM


دکتر امید مومن زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و عضو گروه ارتوپدی و جراح شانه در  حاشیه  برگزاری دوره پزشک در شیراز  گفت :دوره پزشک تیم اولین بار است که در خارج از تهران برگزار می شود، این اتفاق با هماهنگی هیات پزشکی ورزشی استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفته است و این هیات توانسته پزشکان متخصص حوزه های مرتبط با این دوره را گرد هم جمع  کند.
وی ادامه داد :ورزشکاران رشته های والیبال و بادی بیلدینگ در معرض آسیب های بیشتری از شانه قرار دارند، اما این بدان معنی نیست در رشته های دیگر آسیب دیدگی شانه وجود ندارد.
بازیکنان رشته والیبال مراجعه بیشتری به مطب پزشکان ارتوپد شانه  دارند و آسیب دیدگی این ناحیه  در انها شیوع بیشتری دارد.
دومین دسته پر رفت و آمد به مطب این پزشکان بدنسازان هستنند که با فشار وزنه و افتادن میله‌های تمرینی به  آسیب دیدگی هایی در زردپی ها و ساختمان شانه دچار می‌شوند.
مومن زاده اظهار کرد:به خاطر تعداد بالاتری از ورزشکاران مرد آمار آسیب دیدگی شانه بین آقایان بیشتر از خانم هاست.
وی درباره راه های پیشگیری از آسیب دیدگی های شانه گفت:ورزشکاران و مربیان  باید همواره تقویت عضلات محوری  شانه را در برنامه های تمرینی قرار دهند چرا که شانه بیشترین حرکت را در بین مفاصل بدن دارد.
قوی بودن عضلات اطراف شانه باعث می شود مشکلاتی مثل از جا بیرون زدن، دررفتگی و پارگی ساختمان داخلی شانه اتفاق نیفتد.
دو آجر وقتی  روی یکدیگر باقی می مانند  که  از اطراف  محافظت شوند، این مثال برای عضلات شانه نیز به خوبی صدق می‌کند، توصیه من به ورزشکاران اینست که در کنار ورزش حرفه ای خود، هفته ای چند جلسه در باشگاه های بدنسازی یا مکان هایی که ممکن است عضلات اطراف شانه را تقویت کنند.
مون زاده تاکید کرد :پزشک تیم باید به دید یکی از اعضای تیم و کادر فنی  دیده شود و مانند مربی تمرین دهنده، بدنساز  سرمربی و سرپرست همواره در کنار بازیکنان باشد و از شرایط آنها آگاهی کافی داشته باشد.
پزشک تیم باید بازیکنان را جداگانه آنالیز کرده و توانمندی های فیزیکی هر کدام را به صورت ثبت شده در اختیار داشته باشد و روزانه آنالیز کند تا بتوان به ورزشکار نقاط ضعف جسمانی و عضلانی اش را یادآور شد و به برآیند بهتری در نتایج نیز رسید و از خیل زیادی از آسیب دیدگی ها نیز پیشگیری کرد .
این موضوع می‌تواند به ورزشکار این آگاهی را بدهد که نقاط در معرض آسیب بدن  خویش را بشناسد و با هماهنگی و برنامه ریزی پزشک و مربی خود از بروز آن جلوگیری کند.
وی در پایان گفت :نکته جالب این دوره پررنگ شدن نقش پزشک در تیم های ورزشی است و به جای اینکه  یک بهیار، فیزیوتراپ یا پرستار تنها همراه تیم باشد، پزشکان می‌توانند نقش خود را ایفا کنند. تلاش های هیات پزشکی ورزشی استان فارس باعث شده این دوره برای اولین بار از تهران گرفته شود و شهرستان ها نیز به خوبی پتانسیل خود را نشان داده و گام  موثری در فرهنگسازی این موضوع  مهم بردارند.برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

 پربیننده ترین ها
  آخرین خبر ها