امین دهقانی :من یک تیر انداز هستم کد خبر : 1991 | تاریخ خبر:1396/10/24 | 2:13 AM

به گزارش روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز ،تیر و کمان یکی از رشته هاییست که روز به روز در شیراز از جایگاه بهتری برخوردار می شود در ادامه به گفتگو ی ما با یکی از ورزشکاران خوب این رشته توجه کنید که از امیدهای آینده تیم ملی نیز به شمار می رود 

خودتان را معرفی کنید؟
امین دهقانی هستم متولد سال 1366 و لیسانس حسابداری دارم
*از کی زندگی شما به ورزش گره خورد؟
از کلاس دوم دبستان، اولین ورزشم نیز ژیمناستیک بود، در رشته دو و میدانی و فوتسال هم فعالیت داشتم اما در نهایت یک تیر انداز شدم، البته رشته پتانک را هم دنبال میکنم.
*زندگی شما در کنار تیر و کمان از کی آغاز شد؟
از سال 87 تیر اندازی با کمان را به صورت حرفه ای آغاز کردم، چهار سال اول را در رشته ریکرو تیر میزدم و بعد آن به رشته کامپوند آمدم.
چه مقام هایی را در این مسیر کسب کرده اید؟
مقام زیادی در سطح مسابقات استانی و کشوری دارم که اخیرا در مسابقات  بوشهر نفر اول شدم، در جام رمضان 96 نیز قهرمان شدم، در مسابقات استانی 96 آزاد جهرم اول شدم،در مسابقات منطقه ای نیز دوم شدم.
*برای خوانندگان ما که آشنایی کمتری با دو رشته ریکرو و کامپوند دارند تعریفی از این دو رشته انجام دهید
ریکرو برگرفته از کمان سنتی است و شکل و ظاهر آن به سنتی نزدیکتر است، همه چیز در این کمان دستی انجام می شود و با قدرت بدن یک تیر شلیک  می شود.
اما در رشته کامپوند کمان، شلیکی مکانیکی دارد و دقت بالاتری دارد و برای همین رقابت های میلی متری در این رشته رخ می‌دهد.
*از فواید تیر اندازی با تیر و کمان بگویید؟
آرامش شدید روحی را برای ورزشکار به ارمغان می آورد و تمرکز را به شدت بالا می‌برد، این رشته بدنسازی دارد و هر روز باید تمرینات جسمانی را در آن انجام داد، علاوه بر آن مسافت طی شده برای ثبت رکوردها  در هر جلسه تمرینی زیاد است و نیاز به بالاتنه قوی برای یک هدف گیری خوب و پایین تنه قوی برای ایستایی هنگام تیر اندازی  است.
*تیر  اندازی در خطه فارس و شیراز چه جایگاهی دارد؟
فارس وشیراز در ابتدای مسیر این رشته در مکان های انتهایی کشوری قرار داشت اما به سرعت رشد داشتیم و در بین هیات های برتر قرار گرفتیم، با حضور آقای روزیطلب همه چیز شکل بهتری به خود گرفت و حمایت خوبی از تیر اندازان کشوری صورت گرفت، مسابقات خوبی هم تدارک دیده شد، در حال حاضر در بین شش هیات  برتر کشور قرار داریم.
البته 70 درصد از ورزشکاران تیر و کمان فارس از شیراز هستند.
*مشکلات و کمبود های این رشته را چه چیز هایی میدانید؟
بودجه در نظر گرفته شده  این رشته کم است، هزینه های رفت و آمد ورزشکاران بر عهده خودشان است، برای مثال اگر بودجه ای مناسب در این رشته وجود داشته باشد به راحتی می توان برای قهرمانی در کشور قدم بر داشت اما برای اینکه نمی توان هزینه رفت و برگشت را پرداخت کرد ورزشکارانی که توان مالی بیشتری دارند در مسابقات شرکت می‌کنند
*تمرینات روزانه شما چقدر است؟
دو تا سه ساعت تمرین میکنیم
*یک تیر و کمان حرفه ای چه مقدار هزینه را برای ورزشکاران این رشته در بر دارد؟
بین پنج تا ده میلیون هزینه یک کمان و تیر است، البته برای دوره ابتدایی و آموزشی می‌توان با یک کمان و تجهیزات آموزشی 300 هزار تومانی شروع کرد، خرید کمان هم سلیقه ای ست و هر کس با توجه به بودجه خود در این زمینه تصمیم می‌گیرد. دوره های آموزشی این رشته هم ماهانه پنجاه تا صد هزار تومان  است.
مسابقات این رشته چگونه انجام می شود؟
باری های این رشته به صورت انفرادی، تیمی و میکس در ریکرو خانم ها، ریکرو آقایان، کامپوند خانم ها و آقایان انجام می شود.
مسابقات تیمی برگرفته از سه ورزشکار است و میکس را خانم ها و آقایان تشکیل می دهند. خانم تبیان از مدال آور ترین بانوان ایران در مسابقات بین المللی از ورزشکاران شیراز است که طلای جهان و آسیایی را دارد.
*مکان ها  و پایگاه های تمرینی این رشته در شیراز کجا هستند؟
در شیراز در حال حاضر در ورزشگاه شهید دستغیب ، حافظیه و باغ جنت و ورزشگاه باهنر پایگاه هایی  برای رشته تیر و کمان در نظر گرفته شده است.
*قطب های این رشته در ایران کدام استان ها هستند؟
تهران، البرز و اصفهان در کنار فارس از قطب های این رشته به  شمار می‌روند.
*در حال حاصل فارسی ها در لیگ این رشته حضور دارند؟
نه، به دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت اسپانسر ها نتوانستیم در لیگ باشیم اما ورزشکاران شیرازی در تیم های دیگر مثل شهرداری بندر عباس در مسابقات شرکت کردند
.* سقف پرداختی به ورزشکاران این رشته در لیگ چقدر است؟ 

شش میلیون که لیگ در 4 جلسه انجام می شود البته کل هزینه های رفت و آمد با خود تیم است.
امیدواریم در فارس اسپانسری برای فصل آینده پیدا کنیم چرا که می‌توان تیم خوبی برای قهرمانی شرکت داد
*پس نمی شود روی درآمد این رشته به صورت حرفه ای حساب کرد؟
نه، همه ورزشکاران این رشته شغل دومی دارند و هزینه های این رشته را هم از آن بدست می آورند.
*حرف آخر؟ از تمام کسانی که من را همراهی کردند تا در این رشته به این جایگاه برسم به خصوص خانم تبیان به عنوان مربی  و آقای روزیطلب رئیس هیات شیراز تشکر میکنم و امیدوارم این رشته به جایگاه خوبی در ایران و آسیا برسد.

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

رایانامه:

نظرات:

 

 پربیننده ترین ها
  آخرین خبر ها